Mali Finci učili o Getaldiću, a naši školarci o drevnoj Laponiji

Autor: Ana Borić Gluhan, 24. 5. 2016.

Zanimljiv susret odvio se ovog ponedjeljka u našoj školi u Centru – našim školarcima u posjet su stigli prijatelji iz daleke Finske! (foto-galerija)

Učenici iz mjesta Inari, kako smo doznali, skupljali su novac za putovanje u Dubrovnik cijelu godinu, da bi na kraju svog devetog razreda doputovali kod nas. Cijela ideja nastala je preko eTwinning platforme za razmjenu učenika i upoznavanje kultura drugih krajeva, zemalja, pa čak i kontinenata. Preko platforme, profesorica geografije i biologije Maijukka Pyykko, kontaktirala je Anu Borić, knjižničarku OŠ ‘Marin Getaldić’, te se iz suradnje rodilo, vjerujemo, i buduće prijateljstvo europskih školaraca, koji su, iako udaljeni više tisuća kilometara, danas pronašli zajednički jezik.

Ono što je iznimno zanimljivo istaknuti jest kako su neki od učenika pripadnici plemena Saami, Laponaca koji žive od Finske sve do Norveške, Švenske i Rusije. U Finskoj ih je nekoliko tisuća, a upravo škola koja je posjetila Dubrovnik uči Saami jezik i narječja. Inače, pripadnika Saami plemena ima ukupno oko 70 tisuća po cijelom svijetu, a kako su naši učenici saznali, imaju preko deset različitih narodnih skupima s različitim oblicima jezika. Vrlo s specifični, po ponašanju ali i po svojevrsnoj ‘borbi za opstanak’, Saami danas imaju svoje parlamente, prava i očuvane običaje svojih laponskih predaka.

Tim povodom, održali su i prezentaciju, te i video uradak o svojim običajima, pa se tako moglo saznati i sve o uzgoju sobova, ribolovu, skupljanju zlata – sve to na tradicijski način – ali i o ‘šumskim’ Saamijima, kao što je Tinja Myllykangas, žena koja živi sa sobovima i haskijima, koji su inače dvije najcjenjenije životinje ovog po svemu neobičnog i vrijednog naroda.

Kako ne bi ‘ostali dužni’, naši su školarci uz pomoć knjižničarke Ane napravili i zanimljivu prezentaciju o svojoj školi i Dubrovniku, te na taj način približili povijest Dubrovnika malim Laponcima, koji su doznali tko je bio Bete, kakav je Dubrovnik grad i što u njemu rade školarci.

Posebno zanimljiva bila su pitanja koja bi uslijedila nakon svake kratke prezentacije, a koja su izazivala osmijehe i podpitanja – od toga koliko traje polarna noć, koliko je stupnjeva dovoljno da bi more bilo toplo, na koji način pa sve do toga zašto kod nas nema snijega. U svakom slučaju, bilo je ovo jedno vrijedno iskustvo, a mi želimo školi Marina Getaldića još puno ovakvih susreta za pamćenje.

Tekst preuzet sa stranice DUlista.

« Travanj 2024 »