Noć knjige u našoj školi

Autor: JOSIPA VRAGOLOV, 24. 4. 2018.

Povodom manifestacije Noć knjige koja se održava 23. travnja u našoj školi je bilo mnoštvo događanja!

U zgradu na Pločama je tijekom 6. školskog sata došao dječji pisac Želimir Hercigonja koji je predstavio svoje knjige, čitao svoja djela i zabavljao okupljene učenike. Na ovom književnom susretu sudjelovali su učenici iz produženog boravka u pratnji učiteljice Andree te učenici predmetne nastave. Osim što nas je osvojio svojim djelima, oduševio nas je humorom, otvorenošću, opuštenošću i ljubavi prema knjigama. Na kraju susreta okupljeni su mogli kupiti knjige, dobiti autograme i fotografije, a novinari Betina zrcala postavili su mu par pitanja za školski list.

Inicijativom profesorice engleskog jezika Lući Rilović profesori su se fotografirali iza izabrane knjige, a učenici su u anketi morali pogoditi čije se lice krije iza kojeg naslova. Izložba fotografija postavljena je u hodniku ispred knjižnice na Pločama te su učenici svoje potpisane anketne listiće ubacivali u kutiju. Pobjednik s najviše pogođenih imena će se objaviti danas tijekom dana!Popodne se u školskoj zgradi Centar događala prava knjiška magija!

Profesorica engleskog jezika Lući Rilović organizirala je tri radionice za sve školske uzraste.

Učenici 1-4 r su prvo igrali inačicu glazbenih stolica – kad bi glazba završila sjeli bi na najbližu stolicu i čitali knjigu odloženu na stolicu.  Zatim su slušali dvije priče – Don't Let the Pigeon Stay Up Late i Don't Let the Pigeon Drive the Bus. Na kraju smo ponovili pravila čuvanja knjiga iz knjižnice izradom i ukrašavanjem knjižice Don't Let the Pigeon Ruin the Library Book

Peti razredi su prvo rješavali upitnik o čitalačkim navikama kroz koji se provukla i tema književnih žanrova, a zatim spajali opise žanra s nazivom. Nadalje, isprintane naslovnice knjiga različitih žanrova koje su bile razmještene po učionici svrstali su pod odgovarajući žanr na ploči. Spajali su i naslove knjiga s naslovnicama na kojima je sami naslov bio prekriven, izvatke iz teksta s naslovnicama, naslov knjige s kratkim opisom s poleđine knjige, odabrali žanr te izmislili naslov, kratki sadržaj, prvu scenu, kratki dijalog i zadnju scenu. Na kraju su odradili i mali quiz poznavanja tipičnih detalja iz knjiga svakog žanra.

Osmaši su prvo riješili upitnik o knjigama u svojoj privatnoj knjižnici. Zatim su rješavanjem kviza saznali spadaju li u kategoriju knjiških moljaca. Različitim vrstama zadataka umetanja i spajanja saznali su i deset navika okorjelih knjiških moljaca (10 Things Only Hardcore Bookworms Do), zašto su knjige uvijek bolje od dečkiju/cura (10 Reasons Why Books Are Always Better Than Boys/Girls) te što očekivati ako izlaziš s knjiškim moljcem ( Things To Expect When You Date A Reader).

U knjižnici su se održavale radionice hrvatskog jezika. Dvije učenice 7. razreda predstavljale su strip o Marku Maruliću i tako obratile pozornost na Dan hrvatske knjige (22. travnja). Održala se i literarna brzopotezna lutrija u kojoj su učenici trebali pogoditi iz kojeg je djela citat kojeg su izvukli iz kutije. Nakon projekcije kratkog animiranog filma „Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea“ održao se knjižni kviz i čajanka. U kvizu je sudjelovalo 5 ekipa, a najbolja je osvojila knjige! Voditeljice projekta su profesorice Katica Lujo, Ana Lokas i knjižničarka Josipa Vragolov.

Profesorica geografije Ana Lučić pripremila je Georadionice, a teme su bile: noćno nebo, zapisi o geografskim otkrićima te ilustracija – izvor informacija.

Profesorica Likovne kulture Antonia Muhoberac-Kesovija otvorila je raznoliku likovnu izložbu učenika predmetne nastave. Izrađivali su straničnike s motivima Dubrovnika te omote knjiga.

Zahvaljujemo svih profesorima na trudu i učenicima na sudjelovanju, nadamo se da će i sljedeće godine ovaj posebni dan (a i noć) biti obilježen radionicama, izložbama, kvizovima, susretima i čitanjem.

Naša učenica 6.b razreda Zoe Tolj uradila je kratki video. Pogledajte!

Fotografije cijelog dana pogledajte ovdje.

PODSJEĆAMO!

15 minuta čitanja dnevno dovoljno je da dijete:

• Vježba moždane stanice
  • Poboljšava komunikacijske vještine
  • Uči o svijetu oko nas
  • Uči nove riječi
  • Razvija maštu i kreativnost
  • Postaje bolje u školi
  • Zabavlja se, opušta i nasmije
  • Izgradi bolje međusobne odnose